CZOSNEK Niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi czyli cebula czarownic

Czosnek niedźwiedzi to roślina ceniona zarówno przez ogrodników ze względu na jej wspaniały wygląd, ale także przez kucharzy. Stanowi on bowiem świetny dodatek do dań i dodatkowo pozytywnie wpływa na czytaj więcej »

 

Czosnek niedźwiedzi czyli cebula czarownic

Czosnek niedźwiedzi to roślina ceniona zarówno przez ogrodników ze względu na jej wspaniały wygląd, ale także przez kucharzy. Stanowi on bowiem świetny dodatek do dań i dodatkowo pozytywnie wpływa na układ krwionośny. Uprawa czosnku nie jest skomplikowana, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach, które mogą pomóc w pielęgnacji tej rośliny.

Czosnek niedzwiedzi

Roślina ta bywa nazywana także cebulą czarownic. Dlaczego? Otóż dawne legendy głoszą, że jest on źródłem nadludzkich mocy. Współcześnie jednak jest to roślina o niezwykłych właściwościach bakteriobójczych, która poprawia również prace układu trawiennego. Bylina ta wytwarza podziemne cebule, które są daniem głównym niedźwiedzi. Czosnek potrafi dorastać nawet do 50 cm wysokości. Łatwo go rozpoznać, gdyż jego liście są niezwykle podobne do konwalii. To co go od niej odróżnia to kwiaty, które ułożone są w białe koszyczki.

czosnek niedźwiedzi uprawa

Roślina ta może być uprawiana w przydomowych ogrodach. Staje się ona wtedy wspaniałą dekoracją. czosnek niedźwiedzi jest niestety gatunkiem o wygórowanych wymaganiach. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje półcienistego lub cienistego stanowiska. Najlepiej sadzić go bezpośrednio pod drzewami liściastymi. Czosnek lubi glebę próchniczą, dość żyzną i lekko wilgotną. Kluczowym elementem w pielęgnacji czosnku jest jego regularne podlewanie. Latem roślina przekwita i obumiera. Jest to moment kiedy powinno się zaprzestać podlewania, aby mogła przygotować się ona do zimowania. Czosnek można również sadzić w doniczkach, jednak warto zasilać go wtedy dwa razy w miesiącu odpowiednim nawozem.

Czosnek niedźwiedzi sadzonki

Czosnek ten można rozmnażać, jednak trzeba z tym zaczekać do momentu, kiedy zakończy kwitnienie. Sadzonki najlepiej wykopywać w sierpniu, gdy liście zaczynają całkiem zasychać. Roślinę można wtedy podzielić na mniejsze karpy i przesadzać w inne miejsce. Najlepiej sadzić je na głębokość około 10 centymetrów.

Czosnek niedźwiedzi cebulki

Cebulki czosnku najlepiej sadzić na przełomie września i października. Jest to roślina, która bardzo szybko się rozrasta i osiąga duże rozmiary, dlatego też trzeba zostawić jej sporo miejsca na wzrost. Cebulki sadzi się w rozstawie 30x30 cm. Po posadzeniu zaleca się je intensywnie podlać. Można również wyłożyć wokół rośliny warstwę ściółki, na przykład kory sosnowej.

Czosnek niedźwiedzi cena

Ceny czosnku niedźwiedziego są zróżnicowane. Wszystko bowiem zależy od tego, w jakiej formie planuje się zakupić roślinę. Sadzonki czosnku mogą kosztować około 15 złotych. Cebulki są tutaj zdecydowanie tańsze, gdyż można je zakupić już za 5 złotych za sztukę. Dobrej jakości rośliny znajdują się na stronie: czosnek niedźwiedzi. Można tutaj zakupić duże, dwuletnie sadzonki czosnku, których wysokość wynosi ponad 15 centymetrów.

Czosnek niedźwiedzi to piękna roślina, która ma jednak dość duże wymagania siedliskowe. Warto odpowiednio o nią zadbać, gdyż wiosną na pewno odwdzięczy się pięknym okwiatem.

Artykuły powiązane