Truskawki i poziomki - co warto wiedzieć?
Zarówno poziomki, jak i truskawki to uwielbiane przez prawie wszystkich owoce, które niejednokrotnie kojarzą się z przetworami na zimę, własnoręcznym zbieraniem ich w ogrodzie lub na działce i pysznymi deserami. Te mało wymagające rośliny można z powodzeniem uprawiać niemal wszędzie i cieszyć się ich smakiem przez cały niemal rok! Oto podstawowe informacje dotyczące tych popularnych owoców.
Truskawka - mieszaniec z tradycjami
Znana wszystkim w Polsce truskawka to powstała w XVIII wieku mieszanka dwóch odmian poziomek pochodzących z Ameryki Południowej i Północnej. Dlatego chociaż jest spokrewniona z poziomką, w przeciwieństwie do niej nie występuje naturalnie. Można za to z łatwością uskuteczniać jej uprawę, gdyż nie wymaga wcale spełnienia restrykcyjnych warunków. Jej niskie wymagania sprawiają, że to jedna z najchętniej uprawianych roślin przydomowych i smak jej owoców często kojarzony jest z dzieciństwem. W końcu truskawka świetnie nadaje się do przetworów jak dżemy, soki, a także pasuje do większości deserów. Do tego jest niskokaloryczna i posiada wiele witamin, więc prawie każdy może ją spożywać bez większych wyrzutów sumienia. Jak uprawiać truskawkę? Zależy to częściowo od jej rodzaju, a tych jest bez liku, jednak większość można uprawiać w gruncie lub w doniczkach, są także odmiany wiszące dobre na balkony. Należy jedynie pamiętać, że truskawka lubi nasłonecznione miejsca i jakość jej owoców w dużej mierze zależy właśnie od tego czynnika. Warto regularnie wycinać chwasty, usuwać zwiędnięte liście i kontrolować czy nie ma oznak chorób i pasożytów, a tuż po zbiorze dobrze jest zastosować odpowiedni nawóz. Jak widać truskawki są świetne dla początkujących miłośników ogrodnictwa!
Poziomka - przybysz z lasu
Poziomka, podobna nieco wyglądem do truskawki, jest od niej zwykle mniejsza, ale i bardziej słodka, nie ustępuje także aromatem. Można bez większego problemu spotkać w polskich lasach, lecz by móc się nią cieszyć w każdej chwili, warto rozpocząć domową uprawę. Sadzonki poziomki występują, tak jak w przypadku truskawek, w wielu odmianach, które należy dopasować do dostępnej przestrzeni i potrzeb. Poziomka w doniczce będzie rosnąć tak samo dobrze jak gruntowa, więc nie trzeba się zniechęcać w przypadku braku ogródka. Na początek warto zaopatrzyć się w stare odmiany poziomek takie jak rugia, pospolita lub zwisająca, gdyż dają najbardziej pewny efekt, a następnie eksperymentować z odmianami. Poziomki sadzi się zwykle jesienią, a wewnętrzne odmiany nawet zimą - krzak poziomki jest odporny na chłód. W przeciwieństwie do truskawki woli cieniste miejsca, a także bardzo źle znosi suszę, dlatego trzeba go często podlewać.
Równie ważne jest usuwanie chwastów i szkodników. Sadzonki poziomki najlepiej czują się w żyznej, lekko kwaśnej glebie, lepiej unikać gleb piaszczystych. Poziomka również jest owocem, który nie wymaga wiele uwagi, dlatego jest świetnym sposobem na zainicjowanie domowych upraw!
Wybór sadzonki - kluczowa decyzja
Wybór sadzonki może zaważyć na powodzeniu całego przedsięwzięcia ogrodniczego. Poza doborem jej rodzaju do możliwości przestrzennych w domu, warto zwrócić uwagę na jakość samej sadzonki. Oferta sklepu podkarpackiesady.pl powinna zaspokoić wszystkie wymagania tak początkujących, jak i wytrawnych ogrodników. Warto pokusić się o przydomową hodowlę, gdyż zapewni ona nie tylko miłe zajęcie, ale przede wszystkim przepyszne owoce!