poziomki

Truskawki i poziomki - co warto wiedzieć?

Zarówno , jak i truskawki to uwielbiane przez prawie wszystkich owoce, które niejednokrotnie kojarzą się z przetworami na zimę, własnoręcznym zbieraniem ich w ogrodzie lub na działce i pysznymi deser czytaj więcej »

CZOSNEK Niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi czyli cebula czarownic

Czosnek niedźwiedzi to roślina ceniona zarówno przez ogrodników ze względu na jej wspaniały wygląd, ale także przez kucharzy. Stanowi on bowiem świetny dodatek do dań i dodatkowo pozytywnie wpływa na czytaj więcej »

 

Truskawki i poziomki - co warto wiedzieć?

poziomki

Zarówno poziomki, jak i truskawki to uwielbiane przez prawie wszystkich owoce, które niejednokrotnie kojarzą się z przetworami na zimę, własnoręcznym zbieraniem ich w ogrodzie lub na działce i pysznymi deserami. Te mało wymagające rośliny można z powodzeniem uprawiać niemal wszędzie i cieszyć się ich smakiem przez cały niemal rok! Oto podstawowe informacje dotyczące tych popularnych owoców.

Truskawka - mieszaniec z tradycjami

Znana wszystkim w Polsce truskawka to powstała w XVIII wieku mieszanka dwóch odmian poziomek pochodzących z Ameryki Południowej i Północnej. Dlatego chociaż jest spokrewniona z poziomką, w przeciwieństwie do niej nie występuje naturalnie. Można za to z łatwością uskuteczniać jej uprawę, gdyż nie wymaga wcale spełnienia restrykcyjnych warunków. Jej niskie wymagania sprawiają, że to jedna z najchętniej uprawianych roślin przydomowych i smak jej owoców często kojarzony jest z dzieciństwem. W końcu truskawka świetnie nadaje się do przetworów jak dżemy, soki, a także pasuje do większości deserów. Do tego jest niskokaloryczna i posiada wiele witamin, więc prawie każdy może ją spożywać bez większych wyrzutów sumienia. Jak uprawiać truskawkę? Zależy to częściowo od jej rodzaju, a tych jest bez liku, jednak większość można uprawiać w gruncie lub w doniczkach, są także odmiany wiszące dobre na balkony. Należy jedynie pamiętać, że truskawka lubi nasłonecznione miejsca i jakość jej owoców w dużej mierze zależy właśnie od tego czynnika. Warto regularnie wycinać chwasty, usuwać zwiędnięte liście i kontrolować czy nie ma oznak chorób i pasożytów, a tuż po zbiorze dobrze jest zastosować odpowiedni nawóz. Jak widać truskawki są świetne dla początkujących miłośników ogrodnictwa!

Poziomka - przybysz z lasu

Poziomka, podobna nieco wyglądem do truskawki, jest od niej zwykle mniejsza, ale i bardziej słodka, nie ustępuje także aromatem. Można bez większego problemu spotkać w polskich lasach, lecz by móc się nią cieszyć w każdej chwili, warto rozpocząć domową uprawę. Sadzonki poziomki występują, tak jak w przypadku truskawek, w wielu odmianach, które należy dopasować do dostępnej przestrzeni i potrzeb. Poziomka w doniczce będzie rosnąć tak samo dobrze jak gruntowa, więc nie trzeba się zniechęcać w przypadku braku ogródka. Na początek warto zaopatrzyć się w stare odmiany poziomek takie jak rugia, pospolita lub zwisająca, gdyż dają najbardziej pewny efekt, a następnie eksperymentować z odmianami. Poziomki sadzi się zwykle jesienią, a wewnętrzne odmiany nawet zimą - krzak poziomki jest odporny na chłód. W przeciwieństwie do truskawki woli cieniste miejsca, a także bardzo źle znosi suszę, dlatego trzeba go często podlewać.

dobre poziomki

Równie ważne jest usuwanie chwastów i szkodników. Sadzonki poziomki najlepiej czują się w żyznej, lekko kwaśnej glebie, lepiej unikać gleb piaszczystych. Poziomka również jest owocem, który nie wymaga wiele uwagi, dlatego jest świetnym sposobem na zainicjowanie domowych upraw!

Wybór sadzonki - kluczowa decyzja

Wybór sadzonki może zaważyć na powodzeniu całego przedsięwzięcia ogrodniczego. Poza doborem jej rodzaju do możliwości przestrzennych w domu, warto zwrócić uwagę na jakość samej sadzonki. Oferta sklepu podkarpackiesady.pl powinna zaspokoić wszystkie wymagania tak początkujących, jak i wytrawnych ogrodników. Warto pokusić się o przydomową hodowlę, gdyż zapewni ona nie tylko miłe zajęcie, ale przede wszystkim przepyszne owoce!

Artykuły powiązane